Články

Selected Media

S orientací ve složitém finančním světě Vám pomohou články našich specialistů

Refinancování dopředu? Proč ne…

Splácíte úvěr na bydlení a líbí se Vám současné úrokové sazby? Doufáte, že za rok budou sazby stejné, protože budete řešit změnu fixace s kterou je spojená změna úrokové sazby. Milým překvapením může být skutečnost, že změnu fixace nemusíte řešit až pár týdnů před vypršením lhůty, ale klidně už rok dopředu. Vyhnete se stresovým situacím, získáte zajímavý úrok a nebudete zápasit se zpřísňujícími se podmínkami ČNB.

Ceny jsou na historických maximech, je čas prodávat.

Uvažujete o prodeji nemovitosti a čekáte na vhodnou dobu? Je tady. Ceny nemovitostí se převážně ve velkých městech pohybují na historických maximech. Oproti tomu jdou ruku v ruce výše úvěrů na bydlení, které jsou stále velmi lukrativní i z pohledu delší fixace úrokové sazby.

Deja vu?

V posledních týdnech se začíná hovořit o tzv. realitní bublině. Tzn. že ceny nemovitostí jsou neopodstatněně šponovány do závratných výšin, ale ceny prací ani stavebních materiálů tak markantně nestoupají. Nastává stejná doba, která byla odstartována v roce 2003, kdy začali ceny nemovitostí stoupat podobným způsobem a v roce 2008 spadli na minimální úroveň? Analytici nejsou v názoru jednotní a banky v tomto směru mlčí nebo vyvrací spekulace. Můžeme se pouze opřít o fakta a z nich si každý udělat svůj vlastní názor…Ceny pronájmů v meziročním tempu vzrostli v průměru o 30 % ve velkých městech. Podobně jsou na tom prodejní ceny nemovitostí staršího data. Novostavby tyto ceny převyšují v mnoha případech až na ceny dvou bytových jednotek starších bytů za jednu bytovou jednotku v novostavbě. Kam se může toto tempo ještě vyšroubovat a kolik bude běžný občan ochoten zaplatit za jednu jednotku čtverečního metru užitné plochy?

Delší fixace a proč ne?

Fixace obecně znamená dobu, po kterou nám banka garantuje neměnnou úrokovou sazbu, tzn. neměnnou výši měsíční splátky. V případě, že neuvažujeme o mimořádné splátce (kterou nám v tuto chvíli do výše 20 % umožňuje spotřebitelský zákon), a nebo o celkovém doplacení v nejbližších letech, je lepší volit fixaci, která nám dá jistotu na delší časový úsek. Banky umožňují dobu fixace od 1 roku po 15 let. Delší doba fixace znamená delší dobu jistoty, neměnnost v nastaveném trvalém příkazu a ušetření času při vyjednávání o nové úrokové sazbě.

Sazby hypoték stoupají

ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu. Co to znamená pro obyčejného spotřebitele? V případě, kdy si budete chtít pořídit vlastní bydlení, budete muset v měsíčních výdajích šáhnout hlouběji do peněženky. Sazby úvěrů na bydlení budou vyšší než v závěru roku 2017. Zvýšení se neočekává masivní, ale dá se předpokládat, že pryč jsou doby s úrokovou sazbou ve výši okolo 1,5 % p.a.

Hypotéka pro podnikatele…realita nebo sci-fi?

Banka posuzuje dva základní příjmy. Příjem ze zaměstnaneckého poměru a příjem z podnikání. Ze zaměstnaneckého poměru je doložitelnost příjmu vcelku jednoduchá. U podnikatele se příjmy prokazují z daňového přiznání, a to může být kámen úrazu. Podnikatel si optimalizuje své příjmy svou vlastní činností a cílem většinou bývá, aby příjmy pokryly výdaje a zbylo něco na žití. Je důležité si uvědomit, že zástava nemovitosti bance nestačí a doložené příjmy musí být jasnou zprávou o schopnosti subjektu úvěr splácet. Pokud předem plánujete koupi nemovitosti či komerčního prostoru a vaše příjmy plynou pouze z podnikání zjistěte si zavčas jaké daňové přiznání bude pro banku akceptovatelné.

Jaké typy úvěru na bydlení můžeme využít?

Na českém trhu se setkáte s velkou škálou různých úvěrů na bydlení, a tak si je pojďme trošku blíže představit. V bankách se setkáme se základním rozlišením na účelové a neúčelové hypotéky. Účelová hypotéka znamená, že peníze, které nám banka poskytne, musíme využít na předem stanovený účel úvěru. Může se jednat o koupi, rekonstrukci, výstavbu, přestavbu, atd. Neúčelová hypotéka znamená, že banka nám poskytne smluvenou výši úvěru oproti zajištění nemovitostí, bez udání účelu na co peníze použijeme.
online televize

FinTV

FinTV